HABERLER
12 Mart 2018 ( 2021 izlenme )

Herkes şoke oldu!.. Tuvalet kağıtları bitince...

Tayvan'da sorun 'büyük';
Tuvalet kağıdı stokları tükeniyor.

Tayvan'da sorun 'büyük'; Tuvalet kağıdı stokları tükeniyor


Tayvan'da ülke çapında bir tuvalet kağıdı krizi yaşanıyor. Mart ayının ortalarında selüloz fiyatlarına zam gelecek söylentisiyle patlak veren kriz, olaya ülke yönetiminin ve ticaret komisyonunun el atmasıyla iyice büyüdü.

Söylentilerle beraber büyük marketlerdeki tuvalet kağıtlarına ve online alışveriş sitelerine hücum eden Tayvan halkı, 3 günde 5 milyon paket tuvalet kağıdı satın alarak satışların normalden 22 kat büyümesine sebep oldu. Tayvanlıların ne kadar çabuk gaza gelen bir millet olduğu da böylece ortaya çıkmış oldu.

Adeta euro'dan hızlı yükselen tuvalet kağıdı fiyatları sebebiyle Tayvan Adil Ticaret Komisyonu olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Soruşturma başlatan komisyonun başkanı Perng Shaw-jiin, ilerleyen günlerde konuyla ilgili bir forum düzenleneceği ve halkın bilgilendirileceğini açıkladı.

Evlerindeki yüzlerce tuvalet kağıdı rulosu arasında gelişmeleri heyecanla takip eden Tayvanlılar, Ticaret Komisyonu'nun sitesinden yapılan "Tuvalet kağıdı yapımlarında kullanılan malzemelerin tedarik süreci tamamen kullanıcıların kullanım oranına bağlıdır. Üretici ve satıcıların bunu manipüle etmemesi gerekir" açıklamasıyla biraz da olsa rahatladı.

Ticaret Komisyonu, toptan satış mağazalarının ve üreticilerin fiyatları manipüle etmeye devam etmesi ve yapay hisse alımını tetiklemeleri drumunda cezalandırılıcağını da ekledi.

Önümüzdeki hafta ülkede hizmet veren 8 tuvalet kağıdı üreticisi, hipermarket temsilcileri ve Ticaret Komisyonu yöneticileri yapılacak forumda bir araya gelerek ülkedeki tuvalet alımı çılgınlığını sakinleştirmeye çalışacak.

Tuvalet kağıdına baklava muamelesi yapan ve izdiham yaratan Tayvanlılar, tuvalet kağıdının insanlık için aslında ne kadar önemli olduğunu da ortaya sermiş oldu.


Bunlar da İlginizi Çekebilir